آگهی و تبلیغات ارزان در سایت نیازمندیهای اینترنتی منطقه 22 تهران
منطقه 22

یک نماد فرهنگی زیبا برای شهر تهران و منطقه ۲۲ تهران

یک نماد فرهنگی زیبا برای شهر تهران و منطقه ۲۲ تهران پیشنهادی است که به شهرداری تهران و شورای شهر تهران دارم. یک نماد زیبا برای افزایش گردشگر داخلی و خارجی برای منطقه ای که قرار است قطب گردشگری پایتخت شود.

نمادها در زندگی ما ایجاد حرکت می کنند، شوق حرکت ایجاد می کنند، انسجام و وحدت و دیدگاه مشترک ایجاد می کنند. نمادها یک دیدگاه به دیگران درباره ما می دهند. از این رو نمادها اهمیت مهمی در زندگی انسان ها دارند.

یک نماد فرهنگی زیبا برای شهر تهران و منطقه ۲۲ تهران

 

دو قو، نماد منطقه ۲۲ تهران

کپی رایت ایده:   مهدی محمدی دهقانی

مدیر وب سایت محله های منطقه ۲۲ تهران

پیشگفتار

در دنیای امروز هر ملتی برای خود نمادی دارد. در ابتدا پرچم به تنهایی نماد یک کشور بود، اما به مرور زمان برای ایجاد و همدلی بین تمامی لایه های اجتماع از خانواده تا ملت، هر گروهی برای خود یک شعار، نماد یا پرچمی در راستای اتحاد ملی خود انتخاب کرد. انتخاب حیوانات به عنوان سمبل و نماد گروه یا کشور نیز سابقه ای دیرینه دارد. برای مثال شیر نماد شجاعت، خرس یا فیل نماد زور و قدرت و پروانه نماد زیبایی در عین لطافت می باشد.

شهرنشینی در مقایسه با قدمت زندگی انسان بر روی کره زمین پدیده نوینی می باشد. توسعه شهرنشینی و فرهنگ شهرنشینی یکی از اهداف سیاست گذاران در زمینه مدیریت شهری می باشد. طبیعتا هرمدیری سعی می کند تا با اتخاذ یک تصمیم درست در دوران مسئولیت خود یادگاری نیک از خود بجای گذارد.

در این راستا ایده ای بسیار نو در زمینه مدیریت شهری و تنها برای منطقه ۲۲ خدمت شهردار محترم منطقه جناب آقای قاسم مولایی داشتم. امیدوارم این ایده که یقینا احساس خوبی برای اهالی منطقه و همچنین گردشگران داخلی و خارجی ایجاد می کند مورد بررسی دقیق کارشناسان محترم قرار گیرد.

دو قو، نماد منطقه ۲۲ تهران

حتما تا به حال به منطقه خودمان دقت کرده اید که نوشتن آن به انگلیسی چطور است : ۲۲

عدد ۲ انگلیسی بسیار شبیه به اندام قو می باشد.

عدد 2 انگلیسی بسیار شبیه به اندام قو می باشد. یک نماد فرهنگی زیبا یک نماد فرهنگی زیبا برای شهر تهران و منطقه ۲۲ تهران                 22
عدد ۲ انگلیسی بسیار شبیه به اندام قو می باشد.
یک نماد فرهنگی زیبا برای شهر تهران و منطقه ۲۲ تهران یک نماد فرهنگی زیبا یک نماد فرهنگی زیبا برای شهر تهران و منطقه ۲۲ تهران 22
یک نماد فرهنگی زیبا برای شهر تهران و منطقه ۲۲ تهران

زندگی فرایندی کوتاه است که با احساس در آمیخته شده است. به بیان بهتر وقتی ما احساس درونی خوبی داشته باشیم اطراف خود را زیبا می بینیم و اگر احساس خوبی از زندگی نداشته باشیم زیبایی ها را نمی بینیم و نمی شنویم.

برای نمونه بنده دوستی در مالزی داشتم که بدلیل تنها زندگی کردن در یک خانه به مدت طولانی دچار افسردگی شده و تحت درمان بود، وی در ملاکا یکی از زیباترین ایالتهای مالزی زندگی می کرد. نزدیک محل زندگی وی پارک جنگلی بسیار بزرگی وجود داشت که انواع پرندگان سر صبح و نزدیک غروب آوازهای بسیار زیبا می خواندند. من مهمان ایشان شدم و همان روز اول به او گفتم چقدر پرندگان اینجا زیبا می خوانند و او گفت من نشنیدم. مگر اینجا پرندگان آواز می خوانند؟ و غروب دقت کرد و گفت چطور من تا به حال صدای پرندگان را نشنیده بودم؟

و این تجربه ی عملی شگفت انگیزی برای من بود که افسردگی چه تاثیری روی احساس و حتی شنوایی انسان به جا می گذارد. در این راستا این ایده به نظر من رسید که می شود با ایجاد یک نماد زیبا برای منطقه ۲۲ یک احساس مشترک که احساس خوب می آفریند برای همه اهالی ایجاد کرد. نمادی که دارای بیشترین شاخصه های زیبایی شناختی و ارزش آفرینی باشد.

و در نهایت انتخاب من نماد ۲ قو برای منطقه ۲۲ بود.

اما قو چه پرنده ای است؟

قو یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین پرندگان آبزی جهان بشمار می رود. بر اساس اطلاعات دانشنامه ویکی پدیا قوها در طول زندگی تنها یک همسر اختیار می کند.

قو یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین پرندگان آبزی جهان بشمار می رود یک نماد فرهنگی زیبا یک نماد فرهنگی زیبا برای شهر تهران و منطقه ۲۲ تهران
قو یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین پرندگان آبزی جهان بشمار می رود

آن‌ها تنها در صورتی زوج جدید انتخاب می‌کنند که یا همسرشان بمیرد و یا آنکه نتوانند تخم‌گذاری و جوجه‌آوری کنند. قوها در حالت کلی بسیار آرام هستند و تنها در صورت نزدیک شدن مهاجمان در هنگام نگهداری از جوجه‌هایشان به شدت خشن می‌شوند. این پرندگان جانورانی قلمروخواه هستند و با تمام توان از قلمروی خود در برابر مهاجمان احتمالی دفاع می‌کنند.

طول بال‌های باز شده یک قو به ۳ متر می‌رسد که می تواند به عنوان نماد شکوه نیز بکاررود.

قوها در حالت کلی بسیار آرام هستند و تنها در صورت نزدیک شدن مهاجمان در هنگام نگهداری از جوجه‌هایشان به شدت خشن می‌شوند. یک نماد فرهنگی زیبا یک نماد فرهنگی زیبا برای شهر تهران و منطقه ۲۲ تهران                 22 1
قوها در حالت کلی بسیار آرام هستند و تنها در صورت نزدیک شدن مهاجمان در هنگام نگهداری از جوجه‌هایشان به شدت خشن می‌شوند.

 

زمان و مکان گذشته در زندگی قوها نقش مهمی بازی می‌کنند. هر بهار، زوج‌های جوجه‌زا به همان محلی باز می‌گردند که پیشتر در آن آشیانه داشتند و هر پاییز همان مسیر مهاجرتی را می‌پیمایند که به همان مکان‌های گذران زمستانی پیشین منتهی می‌شد. با این کار آن‌ها از دانش و آگاهی که نسبت به راه‌ها و مراکز تغذیه توسط نسل‌های گوناگون خودشان و دیگر قوهای پیشین به دست آمده، بهره می‌برند.

همانطور که مشاهده می فرمایید این پرنده زیبا تمامی شایستگی های لازم از زیبائی، وفاداری به خانواده و محل زندگی تا خانواده دوستی و میهن دوستی را دارا می باشد.

هر بهار، زوج‌های جوجه‌زا به همان محلی باز می‌گردند که پیشتر در آن آشیانه داشتند یک نماد فرهنگی زیبا یک نماد فرهنگی زیبا برای شهر تهران و منطقه ۲۲ تهران                 22
هر بهار، زوج‌های جوجه‌زا به همان محلی باز می‌گردند که پیشتر در آن آشیانه داشتند

و می تواند بهترین سمبل برای منطقه ۲۲ تهران باشد.

وجود دریاچه آزادی، دریاچه خلیج فارس، پارک آبی و همچنین آبشار تهران در منطقه ۲۲ لزوم انتخاب این پرنده آبزی را دوچندان می کند.

اما این تنها مزیت انتخاب نماد دو قو برای منطقه ۲۲ نیست.

 

جایگاه قو در فرهنگ سایر ملل

قو جایگاه ویژه ای در فرهنگ سایر ملل دارد و این یعنی بهترین استفاده از این نماد برای جذب گردشگر خارجی.

در صورت انتخاب نماد دو قو برای منطقه می توان انواع مجسمه، آب نما، ورودی درب پارک و دریاچه ها مخصوصا در جای جای سالن های ورزشی ورزشگاه صدهزارنفری آزادی ایجاد کرد. جائی که سالانه هزاران ورزشکار زن و مرد از کشورهای جهان به عنوان گردشگر ورزشی به عنوان ورزشکار و یا تماشاگر به ایران می آیند.

در این راستا بخشی از باور سایر ملل درباره این پرنده زیبا را مرور می کنیم:

قوها پرندگان زیبا و از مخلوقات خارق‌العاده خداوند هستند که به سبب تک همسری در طول عمر (monogamy) به سمبل عشق و وفاداری در بسیاری از فرهنگ‌ها تبدیل شده‌اند.

در افسانه‌های قدیمی آمده که قوی گنگ در طول عمر هیچ صدایی تولید نمی‌کند و تنها در نزدیکی لحظات مرگ، به گوشه‌ای دنج پناه برده و آوازی زیبا به عنوان اختتامیه عمر عاشقانه خود می‌خواند که با اتمام آواز جانش را از دست می‌دهد. در اسطوره‌های قدیمی ذکر شده که قو در لحظات مرگ به محل اولین جفتگیری خود مراجعت کرده و آواز سر می‌دهد. اصطلاح “آواز قو” به معنی آخرین کار باشکوه یک فرد یا یک مجموعه برگرفته از همین افسانه‌ها است.

 

 • در نوشتار رومیان و یونانیان به آواز قو در هنگام مرگش توجه شده‌است. ارسطو نخستین اشارات به این آواز قوها را داشته. در حکایتهای ازوپ قویی در پاسخ به پرسش رهگذری که از او دلیل نغمه‌سراییش پیش از مرگ را می‌دهد، می‌گوید که او از آن رو آواز می‌خواند که بگوید «به زودی به جایی خواهم رفت که دیگر نه دشمنی دارم، نه شکارچی به سراغم می‌آید، و نه گرسنگی را تجربه خواهم کرد.» بنا به گفته افلاطون، سقراط نیز بر این باور بود که قوی در حال مرگ زیبایی‌های بهشت را در نغمه‌اش پیش‌بینی می‌کند. رابطه قو با جهان پس از مرگ و دانش آن‌ها از آنکه پس از مرگ چه در پیش است تا آنجا پیش رفت که باوری شکل گرفت که در آن تصور می‌شد روح همه شاعران بزرگ در بدن قوها ظهور پیدا می‌کند.
 • افسانه‌ای باستانی در نروژ وجود دارد که قلمرو خدایان را درخت زبان گنجشک بزرگی می‌داند که توسط سه ریشه تنومند نگهداری شده‌است. سومین ریشه درخت در برکه‌ای در آسمان قرار دارد که آبش «هر آنچه در آن وارد شود را همچنان نوار نازکی که درون پوسته تخم‌مرغ است، سفید می‌کند.» درون این آب دو قو زندگی می‌کنند که همه قوهای جهان از نژاد آن‌ها هستند.
 • به دلایل گوناگون از جمله وفاداری زوج‌ها به هم در میانشان و یا داشتن ظاهری زیبا و باوقار، این پرندگان در داستان‌ها و افسانه‌های سراسر زمین جایگاه ویژه‌ای داشته‌اند. از گذشته‌های دور از این پرنده در ادبیات و هنر جهان، به ویژه اروپا، به نیکی یاد شده و رنگ سفید پرهایش نشانه‌ای از معصومیت و پاکی آن به شمار می آمده است. بسیاری از افسانه‌های مردمان جهان پیرامون قو آن را مرتبط با افسانه آفرینش و نشانه‌ای از خدایان دانسته‌اند.
 • آپولو، خدای خورشید در یونان باستان، ارابه‌ای داشت که توسط قوها کشیده می‌شد و او توسط آن به سرزمینی بهشتی می‌رفت که انسان‌ها می‌توانستند در آن هزار سال زندگی کنند
 • مردمان روم و یونان باستان آمدن قوها و دیده شدنشان توسط مردم را نشانه‌ای از آب و هوای خوب و دریانوردی امن می‌دانستند.
 • قوی گنگ در انگلستان به شکل رسمی پرنده‌ای پادشاهی است و مالک همه قوهای انگلستان و رودخانه تیمز هم‌اکنون شهبانو الیزابت دوم است. هر ساله قوهای شهبانو در رود تیمز سرشماری می‌شوند و از وضعیت زندگی و جمعیتشان آمار تهیه می‌شود.
 • در آیین هندو قو ابزار حرکت و جابجایی سرسوتی، ایزدبانوی آموزش، هنر، خنیاگری، و رودخانه‌هاست. قوی نشسته در کنار او توانایی تشخیص شیر از آب را در مخلوطی از آن‌ها داراست؛ از این رو نماد درست‌آزمایی میان درست و نادرست و خوبی و بدی است. از این پرنده در آیین هندو همواره به نیکی و بزرگی یاد شده. مهربانانه‌ترین باور درباره قوها نیز از هند سرچشمه می‌گیرد؛ هنگامی که بودای جوان قویی را می‌بیند که از تیری زخمی شده و بر زمین افتاده‌است، تیر را از بدن جانور بیرون می‌آورد و با این استدلال که «زندگی از آن کسی است که نجات می‌دهد، نه آنکه آن (زندگی) را می‌گیرد،» قو را تسلیم شکارچی نمی‌کند. قو از این رو نمادی برای بودائیان شد که نشان از آنچه بودا را به سوی زندگی بهتر و ارزش‌های والای اخلاقی می‌رساند، می‌داد.
 • این پرنده زیبا و افسانه‌ای جایگاه مهمی در هنر و ادبیات نوین دارد. در داستان‌های کودکان، داستان جوجه اردک زشت نمایش‌دهنده جوجه اردکی است که به دلیل زشتی و کم‌تحرک‌تر بودن نسبت به همسالان خود رانده می‌شود ولی پس از رانده شدن از گروه به شکل قویی به بلوغ رسیده و زیبایی بی‌نظیر به دست می‌آورد. قو همچنین به دلیل وفاداری و عشق خود نسبت به جفتش دستمایه تعدادی از آثار هنری رمانتیک از جمله اپراهای پارسیفال و لوهنگرین اثر ریچارد واگنر شده‌است. قوی سپید و قوی سیاه شخصیت‌های اصلی باله نامدار دریاچه قو اثر چایکوفسکی را تشکیل می‌دهند. سیبلیوس آهنگ قوی توئونلا را بر پایه افسانه کهنی فنلاندی نوشت. در غالب این آثار هنری قو نماد پاکی، بی‌گناهی، و تجسم باکره‌ای دست‌نخورده‌است. زادن و مرگ فریبای قو در دریا در شعری از مهدی حمیدی شیرازی، شاعر ایرانی معاصر به‌زیبایی توصیف می‌شود.

 

شنیدم که چون قوى زیبا بمیرد/ فریبنده زاد و فریبا بمیرد

شب مرگ تنها نشیند به موجى/ رود گوشه اى دور و تنها بمیرد

در آن گوشه چندان غزل خواند آن شب/ که خود در میان غزل ها بمیرد

گروهى بر آنند کاین مرغ شیدا/ کجا عاشقى کرد، آنجا بمیرد

شب مرگ از بیم آنجا شتابد/ که از مرگ غافل شود تا بمیرد

من این نکته گیرم که باور نکردم/ ندیدم که قویى به صحرا بمیرد

چو روزى ز آغوش دریا برآمد/ شبی هم در آغوش دریا بمیرد

تو دریاى من بودى آغوش واکن/ که می‌خواهد این قوى زیبا بمیرد

 

 • تصویر قو در نشان‌های خانوادگی مناطق گوناگونی از جهان دیده می‌شود. قوی سیاه در پرچم استرالیای غربی و دیگر پرچم‌های محلی استرالیا و زلاندنو جای دارد. قوی گنگ پرنده ملی غیررسمی کشور دانمارک است و در سال ۱۹۲۶ در این کشور جانوری حفاظت‌شده نامیده شد.
 • قو نماد باشگاه فوتبال ملوان بندر انزلی است و بازیکنان این تیم با لقب «قوهای سپید خزر» خوانده می‌شوند

 

به بیان بهتر آگهی و تبلیغات محلی در وب سایت محله های منطقه 22 تهران و تبلیغات توریسم برای منطقه ۲۲ ایران در کشورهائی که قو جایگاه ویژه ای در انها دارد اثربخشی بیشتری به همراه خواهد داشت.

و با توجه به همه موارد بالا می توان یک فلسفه زیبا از دلیل انتخاب ۲ قو برای منطقه ۲۲ نوشت و در کاتالوگی که برای معرفی جاذبه های گردشگر ی منطقه ۲۲ است به آنها ارائه داد. نوشته ای احساسی که طبیعتا جذابیتی ویژه برای گردشگران خواهد داشت و علاوه بر گردشگری یک علاقه و احساس خوب از منطقه ۲۲ به کشور خود هدیه خواهند برد تا برای هم محلی های خود تعریف کرده و انگیزش و شوق سفر به این نقطه از ایران عزیز را در آنها ایجاد کنند.

 

 

 

‫5/5 ‫(1 نظر)

www.Mah22.com

وب سایت محله های منطقه 22 بانک اطلاعات مشاغل و کسب و کارهای این منطقه - کافی است یک جستجوی ساده انجام دهید تا بهترین نتایج را بگیرید. با تبلیغات در www.Mah22.com مشتری محلی داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا