آگهی و تبلیغات ارزان در سایت نیازمندیهای اینترنتی منطقه 22 تهران
مرکز اطلاعات

مالکیت یا مدیریت سرای محله ؟ مسئله این است !

مالکیت یا مدیریت سرای محله ؟ مسئله این است ! راهنمای مدیران سرای محلات تهران در زمینه افزایش کارائی، اثربخشی سرای محله و افزایش مشارکت اهالی در مدیریت محله خود

سرای محله پدیده نسبتا تازه ای است در تقسیم بندی مدیریت کلان شهر تهران به واحدهای کوچکتر از منطقه و ناحیه شهرداری. در واقع سرای محله ایجاد شد تا اهالی محله سهم بیشتری در مدیریت محله ای که در آن زندگی می کنند داشته باشند.

و در این راستا هر سرای محله یک مدیر محله دارد که بر اساس قوانین تعریف شده برای مدت مشخصی انتخاب می شود و البته با نظر شورایاری محله تا شش ماه قابل تمدید می باشد.

نبود تعریف تفکیک پذیری مشخص کارکرد بین یک سرای محله و فرهنگسرا، محدودیت و عدم تعریف محدوده اختیارات مدیر سرای محله مشکلاتی را برای اتخاذ و تصمیم گیری پدید آورده است. برای مثال مدتی قبل قبل چند مدیر سرای محله اقدام به استخدام نیرو کردند که به زندان محکوم شدند!

و طبعا از مدیر محله مخصوصا در شروع فعالیت انتظار انجام یک مدیریت حرفه ای نمی رود، اما آگاهی به قوانین و نداشتن اشتباه عمدی بسیار مهم می باشد. بطوریکه برخی از مدیران سرای محلات بدلیل عدم آشنائی با قوانین، ممکن است به مرور زمان از روش های دیگر همچون زد و بند و درخواست های غیرقانونی از زیرمجموعه مانند جاسوس پروری اقدام نمایند.

در این راستا چند راهنمایی مهم در زمینه مدیریت سرای محله را خدمت شما عرض می کنم.

مالکیت یا مدیریت سرای محله ؟ مسئله این است !

مالک یک ساختمان خصوصی طبعا قوانین خود را برای مدیریت ساختمان دارد و می تواند قوانین دلخواه وضع کند و مستاجرانی که به آن ساختمان می آیند می توانند قبول کنند یا نکنند. اما نکته مهم در مدیریت سرای محله این است که برخی مدیران موضوع مدیریت را با مالکیت اشتباه می گیرند.

به بیان ساده تر یک مدیر سرای محله وظیفه دارد در راستای قوانین وضع شده و شرح وظایف مشخص شده تصمیماتی در جهت رشد سرای محله و افزایش مشارکت اهالی اتخاذ نماید که متاسفانه گاهی این وظیفه اولیه را که دلیل بوجود آمدن سرای محله است فراموش کرده و تنها به سود بیشتر و البته پورسانت آن فکر می کند.

افزایش سود یا افزایش مشارکت؟

یکی از وظایف مدیر سرای محله افزایش سود برای ساختمان سرای محله می باشد که طبعا بر اساس قوانین یک مدیر سرای محله علاوه بر حقوق ثابت خود، پاداش و پورسانت از درامد نیز می گیرد تا با انگیزه بیشتری فعالیت نماید. اما این افراط باعث می شود که یک مدیر گاه دست به صرفه جوئی های غیر ضرور بزند. برای مثال یک سرای محله را دیدم که بخاطر صرفه جوئی در مصرف برق، بسیاری از لامپهای ضروری در مکان های مختلف سرای محله را یا بدون لامپ گذاشته بود و یا از لامپهای بسیار کوچک استفاده می کرد که این چند مشکل ایجاد می کرد.

تاریکی استرس آور است و شادابی محیط کار را می گیرد، خلاقیت را کاهش می دهد و باعث دلزدگی و عدم حضور اهالی در سرای محله می شود.

و این زیاده روی تا جائی پیش رفت که یکی از معلمانی که برای تدریس خصوصی به دانش آموزان در یکی از سراهای محله بود گفته بود این سرای محله مثل دخمه می مونه، اما فلان سرای محله پر نور و زیباست و …

 

توجه بیشتر شهرداری به سرای محلات

همانطور که در بالا گفته شد سرای محله یک پدیده نستا تازه در مدیریت شهری می باشد و از این رو انتظار مدیریت حرفه ای از سوی مدیران محله نمی رود، اما شهرداری تهران در این راستا اقدام به ایجاد رشته مدیریت سرای محله کرده است که در این چندسال تعداد زیادی از افراد لیسانس ( کارشناسی) مدیریت سرای محله را اخذ نموده اند.

اما پرسش این است که این فارغ التحصیلان الان در کجا مشغول هستند؟

یکی از افراد با استعدادی را که فارغ التحصیل در رشته مدیریت سرای محله است را من می شناسم.

وی با اینکه دوسالی است مدرک لیسانس مدیریت سرای محله دارد، اما تا همین امروز نگهبان ساختمان سرای محله است، در حالی که نه مدیر سرای محله و نه هیچ یک از مسئول خانه ها به اندازه وی تخصص و دانش مرتبط ندارند. و وقتی هم که به مدیر سرای محله در این زمینه انتقاد داشتم گفتند حتما مصلحتی بوده…!

و به قول عزیزی هیچ مصلحتی بالاتر از قانون نیست و ….

 

البته از سوی دیگر سرای محله صدرا به مدیریت خانم مریم صادقی دانش اموخته کارشناسی حرفه ای مدیریت محله می باشد.

 

 

مهدی محمدی دهقانی

مدیر سایت محله های منطقه 22 تهران

www.Mah22.com

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

www.Mah22.com

وب سایت محله های منطقه 22 بانک اطلاعات مشاغل و کسب و کارهای این منطقه - کافی است یک جستجوی ساده انجام دهید تا بهترین نتایج را بگیرید. با تبلیغات در www.Mah22.com مشتری محلی داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا